Aranżacja paleniska ogrodowego – inspiracje i porady
Palenisko ogrodowe – każdy chciałby je mieć, ale nie każdy potrafi je odpowiednio zaaranżować. Nie ma nic lepszego niż odpoczynek przy ognisku we własnym ogrodzie w chłodne wieczory. Istnieje wiele możliwości aranżacji paleniska, a na rynku dostępne są rozmaite materiały, ułatwiające to zadanie. Podpowiadamy, jak urządzić własne palenisko.
Urządzamy palenisko w ogrodzie
Nowoczesne paleniska cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. Są nie tylko dopełnieniem zadbanych ogrodów, ale także pozwalają na chwilę relaksu we własnym ogródku nawet w chłodne dni. Aby jednak efekt zachwycał przez długi czas, warto postawić na materiały o dobrej jakości i wytrzymałości. Jaki zatem kamień będzie najlepszy do obudowy paleniska?
Kamień naturalny cechuje się dobrą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne, co czyni go najlepszym materiałem do stworzenia obudowy paleniska. Nie inaczej jest w przypadku łupka naturalnego, który odznacza się zdolnością do kumulowania ciepła i stopniowego jego oddawania, co umożliwi spędzenie wielu godzin przy rozgrzanym palenisku. Ponadto łupek naturalny jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, co czyni go jednym z lepszych materiałów budowlanych. Palenisko z łupka wytrzyma długotrwałe opady deszczu lub śniegu, jego właściwości porównywane są bowiem do granitu, od którego jest jednak zdecydowanie lżejszy.
Dostawcą kamienia naturalnego jest Kopalnia Jenków, która dostarcza surowiec wydobywany w kopalniach na Dolnym Śląsku. Tamtejszy łupek naturalny jest doceniany nie tylko kraju, ale i w Europie. Do budowy paleniska świetnie sprawdzi się kamień murowany w postaci płytek o nieregularnych kształtach. Teren wokół paleniska można wyłożyć kamieniem ścieżkowym, co nada aranżacji jednolitego i spójnego charakteru. Kamień ścieżkowy może być cięty lub łupany, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. W nowoczesnych ogrodach lepiej prezentują się harmonijne kształty ciętego kamienia a w rustykalnych aranżacjach nieregularne formy kamienia łupanego.
Jak przygotować miejsce na palenisko?
Zasadniczo, samo przygotowanie terenu pod ognisko nie wymaga zaawansowanych prac, zwłaszcza jeśli chcemy w ogrodzie ustawić stalowe palenisko. Niemniej jednak warto pokusić się o urządzenie unikalnej przestrzeni i zabudować palenisko w specjalnie zaaranżowanym kąciku relaksacyjnym. Aby stworzyć taka przestrzeń warto zacząć od prac ziemnych i zniwelowania nierówności terenu. Następnie teren warto wyłożyć kamieniem naturalnym, a w centralnej części zaplanować miejsce na ogień w zabudowanym palenisku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana