Czy można wykonać odwiert studni głębiej niż 30 metrów pod ziemią?

Jednym z rodzajów studni, które mogą zastępować na działkach dostęp do wody z sieci wodociągowej, są studnie głębinowe. Powstają one w wyniku wiercenia w gruncie za pomocą specjalnych wiertnic, dzięki temu woda w ich przypadku czerpana jest z głębokich warstw wodonośnych ziemi. Jaka może być wobec tego maksymalna głębokość studni głębinowej?
Jaką głębokość może mieć studnia głębinowa?
To jaką głębokość może mieć studnia głębinowa, określana także studnią wierconą ogranicza tak naprawdę wyłącznie długość świdra wiertnicy za pomocą której jest ona wykonywana. Najczęściej są one jednak nie głębsze niż 30 m, gdyż ich wykonanie wiąże się z niemal zerowymi formalnościami. W takim przypadku konieczne jest wyłącznie zgłoszenia prac w starostwie powiatowym. Nie oznacza to jednak, że studnia głębinowa nie może być głębsza niż 30 m. Zwłaszcza jeśli wymagają tego warunki geologiczne występujące na danym terenie. Przy czym w takim przypadku do wykonania związanych z nią prac wiertniczych konieczne jest uzyskanie stosownych pozwoleń.
Jakie formalności należy dopełnić w przypadku studni głębinowych głębszych niż 30 m?
Wykonanie studni głębinowej o głębokości powyżej 30 m, które w Małopolsce oferuje między innymi firma oferująca usługi wiertnicze Daniel, wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Podobnie jak w przypadku studni, z której pobór wody będzie większy niż 5 m3. Dokument ten jest bowiem uprawnieniem do szczególnego korzystania z wód i zawiera:
cel oraz zakres, w jakim można korzystać z wód,
warunki wykonania uprawnienia do korzystania z wód,
obowiązki dotyczące ochrony środowiska oraz interesów ludności i gospodarki.
Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest na wniosek inwestora przez regionalne zarządy gospodarki wodnej Wód Polskich odpowiednie dla miejsca prowadzenia inwestycji. Do wniosku należy natomiast dołączyć:
operat wodnoprawny sporządzony przez hydrogeologa, wraz ze szczegółowym opisem, w jakim celu będzie wykorzystywana woda,
wypis oraz wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
wypis z rejestru gruntów.
Podsumowując, wykonanie odwiertu studni o głębokości większej niż 30 m, jest jak najbardziej możliwe. Wiąże się ono jednak z dopełnieniem większej liczby formalności niż w przypadku studni wierconych, których głębokość nie przekracza 30 m.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ogrodzenia Jeziorko Zakład Betoniarski
99-414 Jeziorko 71a
-
Wiert-Instal Andrzej Maćkowski
58-500 Jelenia Góra, Spółdzielcza 39
-
Maria Lipska-Mateja Rzeczoznawca
08-103 Siedlce, gen. Orlicz-Dreszera 15 lok. 9