Dlaczego deszczówkę warto gromadzić w zbiornikach?
Zbiorniki retencyjne na deszczówkę to bardzo praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki nim można wykorzystać wodę, która normalnie by się zmarnowała. Im większą pojemność ma zbiornik, tym więcej wody do późniejszego zagospodarowania. Powodów przemawiających za gromadzeniem deszczówki jest znacznie więcej. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, w jaki sposób możesz ją wykorzystywać.
Po co gromadzić deszczówkę?
Woda jest niezbędna do wielu czynności. Człowiek potrzebuje jej do picia, mycia się, gotowania, prania, sprzątania, ale też do podlewania roślin i trawników – i to wcale nie wszystko. Do jednych celów konieczna jest woda pitna, do innych wystarczy deszczówka. Często warto zainwestować w zbiorniki retencyjne na deszczówkę, ponieważ:
korzystanie z deszczówki przekłada się na mniejsze zużycie wody z sieci, a co za tym idzie, na oszczędności finansowe;
zbieranie deszczówki to działanie proekologiczne – pozwala na lepsze gospodarowanie naturalnymi zasobami wodnymi;
woda deszczowa jest lepsza do podlewania roślin, ponieważ jest miększa niż wodociągowa i zawiera substancje odżywcze, których potrzebują kwiaty i krzewy;
woda ze zbiorników na deszczówkę przydaje się w czasie suszy;
deszczówkę można użyć na wiele różnych sposobów.
Do czego wykorzystać deszczówkę?
Deszczówkę można wykorzystywać do różnych celów. Można np. podlewać nią ogród albo używać do prac porządkowych. Możliwe jest też wykorzystywanie wody ze zbiorników na deszczówkę do celów domowych. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku konieczne jest zgłoszenie montażu instalacji wody deszczowej firmie, która dostarcza wodę pitną. Dotyczy to sytuacji, kiedy deszczówka ma być używana np. do:
prania,
spłukiwania toalety,
zasilenia komór gospodarczych.
Rodzaje zbiorników retencyjnych na deszczówkę
Zbiorniki na deszczówkę można podzielić na dwa główne typy – naziemne i podziemne. Te pierwsze muszą być trzymane w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0oC, czyli np. w pomieszczeniu gospodarczym. Problem ten znika przy zbiornikach podziemnych. Ich zaletą jest też to, że nie zajmują przestrzeni użytkowej ani życiowej mieszkańców.
Różnej wielkości zbiorniki oferuje producent zbiorników plastikowych na deszczówkę – firma Pro-Plast. Jej wyroby wytwarzane są z polietylenu znanego z dużej wytrzymałości i odporności na zmienne temperatury oraz substancje chemiczne. Zbiorniki te nie korodują i są szczelne. Co ważne, pracownicy firmy chętnie doradzają także klientom w kwestii doboru wielkości zbiornika dla ich gospodarstwa domowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana