Jak działają bramy z napędem automatycznym?
Brama wjazdowa jest ważnym elementem posesji. Musi być estetyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Od wielu lat na popularności zyskuje automatyka, która ułatwia jej otwieranie oraz zamykanie. Decydując się na takie rozwiązanie, należy dobrze przemyśleć wybór sprzętu, który będzie uruchamiał wrota. Dowiedz się, jak działa i jakie zalety ma brama z automatycznym napędem.
Charakterystyka bram automatycznych
Bramy automatyczne zapewniają użytkownikom wygodę i bezpieczeństwo. Otwarcie wrót oraz wjazd na teren posesji nie wymaga wychodzenia z samochodu. Wystarczy użyć pilota. Co jest niezwykle ważne, mechanizm ten zapewnia bezpieczeństwo. Osoby trzecie nie dostaną się na teren działki bez specjalnego urządzenia. To ono zapewnia uruchomienie urządzenia. Zmniejsza się zatem ryzyko włamania i kradzieży.
Przeczytaj również: Ogrodzenie działki w świetle przepisów
Montaż bram z napędem automatycznym wymaga wyboru dobrej jakości sprzętu. Napęd odpowiada za sprawne i szybkie działanie wrót. Ostateczny wybór warto skonsultować ze specjalistą, z uwagi na bogatą ofertę rynkową. Optymalny typ automatyki wymaga dopasowania konkretnych parametrów do potrzeb użytkowników. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na:
rodzaj bramy,
wagę wrót i ich szerokość,
liczbę osób, które będą użytkować bramę.
Konieczne jest również dobranie odpowiednich fotokomórek. Są one montowane wzdłuż światła wjazdu. Gdy promień podczerwieni zostanie przerwany przez przeszkodę (np. pojazd, człowieka lub zwierzę), czujnik zatrzyma skrzydła. Wiele modeli ma w zestawie również lampę ostrzegawczą, która uruchamia się podczas ruchu skrzydła. Ostrzega tak poruszające się po drodze pojazdy o wyjeżdżającym z posesji samochodzie.
Rodzaje bram automatycznych
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów automatycznych bram wjazdowych. Popularne są przede wszystkim bramy przesuwne, które otwierają się w jednym kierunku. Jak wskazują specjaliści firmy BOJAN, zajmują one niewiele miejsca. Są wyposażone w specjalne czujniki, które cofają skrzydło po napotkaniu przeszkody. Napęd działa tu w oparciu o koło zębate, które jest osadzone w obracającym się wale wyjściowym siłownika. Zaczepiając się na listwie zębatej, która prowadzona jest wzdłuż dolnej krawędzi bramy, koło przesuwa bramę.
Równie popularne bramy dwuskrzydłowe otwierają się do wewnątrz posesji. Stosuje się w ich przypadku siłowniki z napędem śrubowym. Przesuwając się liniowo wzdłuż korpusu siłownika, przenosi on siłę na wrota. Montaż tego mechanizmu wymaga specjalistycznej wiedzy, warto to zadanie powierzyć profesjonaliście.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana