Jak nagrzewa się woda w baliach domowych?
Marzysz o prywatnej saunie? Chcesz się zrelaksować w otoczeniu przyrody? Idealną opcją dla Ciebie będą balie domowe! Poprawa zdrowia i samopoczucia są na wyciągnięciu ręki — wystarczy, że zamontujesz na tarasie drewnianą beczkę z nagrzewającą się wodą. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób się to odbywa? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym musisz pamiętać w aspekcie ogrzewania wody w ruskiej bani i czy niezbędny będzie wbudowany piec?
W jaki sposób woda jest nagrzewana w baliach ogrodowych?
Balia ogrodowa, balia domowa, sauna japońska lub ruska bania — wszystkie te terminy w rzeczywistości dotyczą rodzaju drewnianej beczki, którą coraz częściej montuje się na przydomowym tarasie. Jest to miejsce, w którym można wziąć zdrowotną, relaksującą kąpiel, dzięki podgrzewaniu wody za pomocą wbudowanego pieca.
Tradycyjnie w baliach domowych woda ogrzewana jest piecem zewnętrznym opalanym drewnem, który musi być dobrze zaprojektowany, aby sauna pracowała poprawnie. Ten typ ogrzewania wody najczęściej wybierają osoby ceniące sprawdzone i naturalne rozwiązania. Woda nagrzewana jest za pomocą ognia. Zwykle proces ten trwa dość krótko, około dwóch do czterech godzin, co jest zależne od temperatury samej wody i otoczenia.
Innym, korzystnym rozwiązaniem są piece elektryczne lub gazowe. Tego typu ruskie banie są komfortowe i wygodne, a przy czym dają możliwość oszczędności czasu. Woda nagrzewa się automatycznie, szybko i łatwo. Co więcej, nowoczesne piece utrzymują optymalną temperaturę wewnątrz sauny. Ciekawą opcją są balie domowe wykonane z drewna termicznego, dzięki czemu znacznie zmniejsza się poziom zużycia energii. Chcąc zamontować w swoim ogrodzie nowoczesną balię domową, warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, np. DomBal Balie Dariusz Babin.
Jakich rozwiązań należy unikać?
Niekorzystnym wyborem są balie domowe, w których piec montowany jest w ich wnętrzu. W ten sposób zmniejsza się pojemność beczki. Należy także uważać na sauny, gdzie w produkcji dodane zostały specjalne wiosła służące do mieszania wody. Pewne jest, że taka balia charakteryzuje się słabą cyrkulacją ciepłej wody. W ten sposób można spodziewać się parzącej wody w jednym miejscu, gdzie tuż obok woda będzie całkowicie zimna, co generuje konieczność mieszania. Co więcej, piece w tego typu rozwiązaniach mogą zabrudzić wodę popiołem lub pozostałościami po spalonym drewnie.
Jak widać, istnieje kilka metod nagrzewania wody w baliach domowych. Wyróżnia się piece wewnętrzne i zewnętrzne, tradycyjne i nowoczesne. Chcąc zamontować w swoim ogrodzie tego typu saunę, warto skorzystać z rad firmy zajmującej się na co dzień montażem bali, aby nie żałować później swojej decyzji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana