Jak sadzić i pielęgnować jukkę ogrodową?
Juka ogrodowa swoją popularność zawdzięcza dużym i białym kwiatostanom. Jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin, jaką można mieć w ogrodzie. Najlepiej się czuje na nasłonecznionej powierzchni. W jaki sposób się ją sadzi? Poznaj najpopularniejsze odmiany. Dowiedz się, kiedy należy ją przesadzać. Jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Jak wygląda roślina i gdzie najlepiej się ją sadzi?
Juka ogrodowa wyróżnia się rozrośniętymi kępami bez pnia oraz korzeniami. Najlepiej się czuje w towarzystwie traw czy sukulentów. Juka karolińska może być dekoracją trawników czy rabat, które są wypełnione żwirem bądź drobnymi kamykami. Jej wymagania stanowiskowe sprawiają, że akceptuje towarzystwo:
- rojników
- rozchodników
- roślin egzotycznych
Jakie są gatunki i rodzaje ogrodowej juki?
Juki w ogrodzie mogą się różnić kolorem liści czy wysokością kęp. Łączą je podobne białe kwiatostany. Mogą być sadzone pojedynczo lub przy skalnych ogrodach. Do odmian zaliczają się:
- karolińska „Variegata” – cechują się białym obrzeżeniem
- „Bright Edge” – wyróżnia się niewielkimi wymiarami i osiąga wysokość prawie 50 centymetrów. Jej liście są kremowobiałe wzdłuż krawędzi
- „Color Guard” – charakteryzuje się mieczowatymi liśćmi oraz podłużnym pasem. Może rosnąć do 75 centymetrów wysokości. Niska temperatura sprawia, że na brzegach liści występuje różowe zabarwienie. Ciekawostka: Kwiatostany znajdujące się na 2-metrowych pędach mogą się pojawić w czerwcu
Kiedy i jak przesadzać jukę ogrodową?
W sytuacji przekwitnięcia rośliny, mateczna część zamiera. Zamiast niej wyrastają rośliny zastępcze. Przekwitnięte kwiaty należy odcinać, gdyż rozwiną się nowe rozety. Nowe kwiaty można wówczas rozsadzać w postaci nowych sadzonek. Rozmnażanie polega na rozdzieleniu kilku sadzonek. Nie są jednak gotowe do wsadzenia do ziemi.
W przypadku świeżych ran na roślinach mogą zacząć gnić lub może dojść do innej choroby. Miejsca podziału trzeba osuszyć. Warto wiedzieć, że w szybkim czasie się ukorzeniają. Najlepiej sadzić nowe sadzonki w sierpniu lub wrześniu. Zabiegu nie trzeba powtarzać. Dzięki rośnięciu w jednym miejscu mogą wypuścić nawet do 9 pędów kwiatostanowych.
Juka ogrodowa – uprawa i pielęgnacja
Uprawę juki ogrodowej należy zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Ten rodzaj rośliny lubi miejsca nasłonecznione, ciepłe, a przy tym chronione przed silnymi wiatrami. Najlepsza będzie południowa wystawa. Podłoże nie powinno być zbyt żyzne. Przy tym powinno być umiarkowanie suche i przepuszczalne. Odczyn najlepiej, aby był bliski obojętnego. Sprawdzi się nawet na kamienistych czy piaszczystych glebach. Nie nadają się za to podłoża gliniaste czy podmokłe. Wszystko dlatego, że bylina będzie wystawiona na choroby grzybowe.
W okresie zimowym potrzebna jest ochrona. Mogą to być chochoły ze słomy. Nie potrzebuje za to podlewania. Nawozy najlepiej podawać 2-3 razy w sezonie. W przypadku lekkich gleb potrzebne będzie usypywanie powłoki ściółki organicznej. Dzięki temu zapobiegnie się wyparowywaniu wody.
Jukka ogrodowa a choroby
Jukka ogrodowa to roślina w zasadzie odporna na choroby. Gdy jednak zaniedba się pielęgnację lub źle usadzi, bylina może słabiej rosnąć, zimować czy żółknąć. Wówczas na liściach mogą się pojawić drobne plamy. Z powodu dużej wilgotności powietrza czy wysokiej temperatury mogą się pojawić choroby grzybowe. Do najczęstszych chorób juki ogrodowej zalicza się:
- plamistość liści
- antraknoza – drobne plamy i opadanie liści
W celu ochrony należy stosować preparaty grzybobójcze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana