Jak zbudować altanę ogrodową?
Ogród nie może się obejść bez roślin, drzew i krzewów. Aby go podziwiać w całej okazałości i schronić się w cieniu, może pomóc ogrodowa altana. Wykonana z drewna, betonu czy innego materiału stanowi świetne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny. Jak zbudować altanę? Poznaj wszystkie etapy budowy i dowiedz się, z czego dokładnie wykonuje się zadaszenie.
Baza pod altanę ogrodową
Każda altana ogrodowa zaprojektowana przez architekta specjalistę powinna być stabilna i odporna na wiatr. Dlatego też wymaga zastosowania materiału budowlanego, jakim jest beton. Do zamocowania przydadzą się kotwy ze stali. Słupy nośnej konstrukcji natomiast opierają się o punktowe fundamenty. We wcześniej wyznaczonych miejscach wykonuje się doły, których głębokość wynosi 60-80 centymetrów oraz o szerokości nieco mniejszej od grubości słupa. Istotne jest także zabezpieczenie. Konserwacja drewna w przypadku altany drewnianej wymaga impregnacji odpowiednimi środkami. Najlepiej, aby to była żywica, olej lniany lub woda. Sprawdzi się także substancja bitumiczna do części, które mają się znaleźć w ziemi.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się nowoczesne altany ogrodowe drewniane?
Budowa altany ogrodowej krok po kroku
Budowa altan zaczyna się od projektu. Należy wybrać miejsce, gdzie stanie budowla. Następne będzie ustalenie konstrukcji i materiału. Dobrze przygotować niezbędne narzędzia i akcesoria. W pierwszej kolejności wyznacza się krawędzie podłogi. W tym celu wykopuje się dół szeroki na około 50 centymetrów. Następnym krokiem jest utwardzenie terenu. W tym celu ubija się zagęszczarką grunt. Tworzy się szalunek poprzez ułożenie ramy z desek tak, aby powstał obrys obiektu. Potem wybiera się następną warstwę ziemi około 12 centymetrów. Szalunek z desek musi wystawać ponad wykopany dół. Następnie wylewa się pierwszą warstwę betonu, a potem odczekuje się, aż wyschnie. Gdy to nastąpi, aplikuje się warstwę bitumiczną odpowiadającą za ochronę fundamentu przed wilgocią. Cienką papą izolacyjną wykłada się podest. Następnie przygotowuje się szalunek pod drugą warstwę betonu. Wykłada się podest deskami w pionie po obwodzie. Wylewa się beton. Fundamenty muszą wystawać nieznacznie ponad grunt. Zatapia się w betonie siatkę zbrojeniową. W ten sposób płyta nie skurczy się ani nie pęknie. Pacą należy gładko zatrzeć beton. Poziomicą natomiast można sprawdzić, czy podest ma właściwy poziom.
Kolejnym krokiem jest aplikacja środka bitumicznego na boki podestu. Wykonuje się wówczas izolację pionową. Zagłębienia przy krawędziach przysypuje się ziemią lub piaskiem. Następnie montuje się drewniane słupy na płycie betonowej. Sprawdzą się specjalnie regulowane kotwy bądź stopki, których końcówki są w kształcie litery U. Do betonu przytwierdza się podstawki. Potem wsuwa się belki z drewna do kotew, a potem mocuje śrubami. Szkielet altany będą budować słupy. Następnie wznosi się trzy ścianki. Nowoczesna altana może być wykonana z desek, paneli, kratownic czy innych tworzyw, zakrytych bluszczem bądź winoroślą.
Zadaszenie i prace końcowe
Następnie buduje się dach. Dokonuje się tego po ustabilizowaniu konstrukcji ścianek. Murłaty i kleszcze oraz zastrzały muszą być zamocowane. Dach może być jednospadowy, dwuspadowy, a nawet sześciospadowy. Na początek przygotowuje się szkielet, czy więźbę dachową. Murłatę należy obsadzić i przymocować do niej dachowe krokwie. Następnie układa się pokrycie dachowe. Powinno być lekkie. Do wyboru są:
- papa
- gonty
- dachówka
- deski
Na koniec warto pomyśleć o urządzeniu altanki. Przydadzą się meble ogrodowe takie jak krzesełka czy stolik. Dobrze także pomyśleć o oświetleniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana