Jakie wymagania uprawowe ma pszenica jara?

Spis treści
- Wymagania glebowe, cieplne i wodne pszenicy jarej
- Nawożenie pszenicy jarej
- Zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie pszenicy jarej
Uprawa pszenicy jarej umożliwia produkcję ziarna o wysokich parametrach jakościowych. Roślina ta cechuje się jednak wysokimi wymaganiami glebowymi i pokarmowymi oraz krótkim okresem wegetacji, przez co jej system korzeniowy jest słabo rozwinięty i ma małą zdolność do pobierania składników pokarmowych. Jak uprawiać pszenicę jarą, aby uzyskać wysokie plony?
Wymagania glebowe, cieplne i wodne pszenicy jarej
Pszenica jara ma największe wymagania glebowe ze wszystkich zbóż. Pod jej uprawę najlepiej nadają się gleby kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego oraz żytniego bardzo dobrego. W wypadku tej ostatniej grupy gleb trzeba jednak zadbać o regularne odkwaszanie, ponieważ pH poniżej 6 skutkuje bardzo niskimi plonami. Pszenica jara należy do roślin dnia długiego, a nadmierny wzrost temperatury skutkuje obniżeniem jej plonu. W fazie strzelania w źdźbło temperatura dobowa nie powinna być wyższa niż 14°C, a w fazie nalewania ziarna – 17°C.
Pszenica jara jest bardzo wrażliwa na okresowe niedobory wody. Dłuższe okresy suszy, występujące od fazy strzelania w źdźbło do dojrzewania, mogą skutkować przerzedzaniem roślin, zasychaniem pędów i słabszym wykształcaniem ziarna. Optymalna suma opadów kształtuje się w zakresie od 200 do 240 mm. Nasiona pszenicy jarej, których szeroki wybór oferuje firma Saatbau Polska, powinny być dobrze wykształcone i wyrównane co do wielkości. Przed siewem należy je zaprawić, aby ograniczyć występowanie groźnych chorób.
Nawożenie pszenicy jarej
Ze względu na słabszy system korzeniowy pszenica jara wymaga dokładnego bilansowania nawożenia. Optymalne dawki fosforu i potasu zależą od zasobności gleby i wynoszą 60-110 kg/ha P2O5 oraz 80-120 kg/ha K2O. Jeśli chodzi o nawożenie azotem, to zaleca się stosowanie od 70 do 110 kg N/ha. Po przedplonach niezbożowych, na glebach średnich i dobrych, wystarczająca ilość to 40-50 kg N/ha. Dawka wapnowania zależy od pH i ciężkości gleby i wynosi od 1 do 7 t CaO/ha. Zaleca się stosowanie wapna magnezowego. Jeśli gleba nie wymaga wapnowania, to należy zastosować magnezowanie w ilości 80-120 kg MgO/ha.
Zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie pszenicy jarej
Pszenica jara słabo radzi sobie z chwastami. Przy siewie na stanowisku po roślinach okopowych nie trzeba jednak stosować herbicydów – wystarczy dwukrotnie użyć brony, gdy pszenica jara wchodzi w fazę 5 liści. W przypadku siewu po zbożach pojawia się więcej gatunków roślin niepożądanych i użycie pestycydów może okazać się konieczne. W zależności od składu gatunkowego chwastów oraz ich nasilenia można stosować je w kilku terminach. Dobierając środek ochrony roślin oraz termin jego rozpylenia, należy kierować się progami szkodliwości Instytutu Ochrony Roślin.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Andrzej Krzysiak Gospodarstwo szkółkarskie
21-077 Kijany 27A
-
Omega Marian Pintal
23-425 Biszcza 184
-
Agro-Mosina Dariusz Gust
62-050 Mosina, Strzałowa 16
-
Denys i Syn Krzysztof Denys
94-316 Łódź, Jagodnica 28