Systemy nawadniające jako praktyczny dodatek do doniczek

Uprawa roślin doniczkowych dla wielu osób bardzo przyjemnym i relaksującym zajęciem. Otoczenie roślin redukuje stres, poprawia nasze samopoczucie, a także jakość powietrza w domu. Należy je jednak odpowiednio pielęgnować, a nawadnianie roślin jest w tej kwestii kluczowe. Tradycyjna metoda podlewania czasami okazuje się zawodna, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup systemu nawadniającego. Jak działa taki system i jakie ma zalety?
Czym jest system nawadniający?
System nawadniający do doniczek to doskonała alternatywa dla tradycyjnej metody podlewania roślin. Najczęściej składa się z wkładu wewnętrznego, czyli podstawek wydzielających w doniczce przestrzeń na świeżą wodę, warstwy keramzytu, wskaźnika poziomu wody oraz lejka służącego do uzupełniania wody w podstawce. Dzięki nim rośliny mają możliwość pobierania dokładnie takiej ilości wody, jakiej potrzebują, bezpośrednio ze zbiornika. Woda dostaje się do rośliny przez kanaliki wlewowe. Warstwa keramzytu pełni funkcję warstwy drenażowej i odpowiada za parowanie dostarczanej do rośliny wody, co pozwala uniknąć nadmiernemu moczeniu korzeni oraz ich gniciu, a także pojawianiu się pleśni na ziemi. W zależności od rośliny system może zaspokoić jej zapotrzebowanie na wodę nawet na okres do dwóch tygodni. W dodatku doniczki z systemem nawadniającym znajdują zastosowanie zarówno w przypadku roślin uprawianych w domu, jak i tych uprawianych na balkonie, tarasie czy w ogrodzie.
Jak posadzić roślinę w donicy z systemem nawadniającym?
Montaż systemu nawadniającego jest bardzo prosty. Należy go umieścić na dnie doniczki w taki sposób, aby przylegał on do ścianek naczynia bądź wkładu. Następnie należy wykonać około 3-centymetrową warstwę drenażową, np. wsypując odpowiednią ilość keramzytu. Później trzeba wsypać warstwę ziemi, w której wykonuje się dołek i umieszcza w nim roślinę oraz odpowiednio ją przysypuje. Na koniec wystarczy już tylko uzupełnić wodę, kontrolując wskaźnik poziomu wody. Ważne jest, aby wskaźnik znajdował się między minimum a maksimum, ponieważ tylko wtedy system spełni swoją rolę.
Po zamontowaniu systemu nawadniającego należy pamiętać o 3-miesięcznym okresie przejściowym. Mniej więcej tyle czasu rośliny potrzebują na rozrost korzeni i tym samym dostosowanie się do nowego sposobu nawadniania. Do tego czasu zalecane jest podlewanie rośliny w sposób tradycyjny – informuje ekspert z hurtowni Sklep Kwiecisty, oferującej szeroki wybór doniczek i akcesoriów ogrodowych.
Jakie są zalety systemu nawadniającego?
Doniczki z systemem nawadniającym mają bardzo szerokie zastosowanie. Ilość pobieranej wody jest optymalna dla każdej rośliny, niezależnie od jej zapotrzebowania. Roślina samodzielnie pobiera dokładnie tyle wody, ile potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, dlatego zastosowanie systemu nawadniającego nie wiąże się z ryzykiem przelania ani przesuszenia. System nawadniający sprawdza się zarówno w przypadku roślin, które lubią dużo wilgoci, jak i tych, które nie wymagają intensywnego nawadniania – wystarczy odpowiednie dozowanie wody do zbiornika. Systemy te dostępne są jako gotowe donice lub w formie wkładu do doniczki. Donice z tym systemem wyróżniają się wyjątkowym designem i można je dopasować do każdego stylu wnętrzarskiego. Mają zróżnicowane kształty i rozmiary, dlatego możemy je bez problemu dopasować do każdej obudowy. Zastosowanie systemu nawadniającego to doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą szybki tryb życia i zapominają o odpowiednim nawadnianiu roślin, a także dla tych, którzy często podróżują i nie są w stanie podlewać swoich roślin regularnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Andrzej Krzysiak Gospodarstwo szkółkarskie
21-077 Kijany 27A
-
Grzegorz Lichoń Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych
39-200 Kędzierz 143
-
Kamil Kołodziejczyk Pszczelarstwo
95-153 Łódź, Rzgowska 101
-
Kor-Drew Sędek Dariusz
55-100 Ligota 224