Zastosowanie pelletu w uprawie i ogrodnictwie

Ogrzewanie pelletem jest ekologicznym i bardzo wygodnym rozwiązaniem, ze względu na brak emisji szkodliwych związków i wykorzystywanie łatwego w składowaniu paliwa stałego. Jedynym minusem wykorzystywania kotłów na pellet jest konieczność utylizacji popiołu. Okazuje się jednak, że pellet, nawet ten zużyty z powodzeniem można wykorzystać w ogrodnictwie. Dowiedz się, jak.
Jak powstaje pellet?
Pellet powstaje z kory, trocin lub drewna, czyli biomasy. Materiał na wytworzenie pelletu pozyskiwany jest najczęściej z odpadów drzewnych, zatem wykorzystując go, nie przyczyniamy się do wycinania lasów. Żeby mógł być wygodnie składowany i przechowywany bez uszczerbku na jakości nawet bardzo długi czas w odpowiednich warunkach, najpierw jest rozdrabniany w jak najmniejszą formę, a następnie prasowany do postaci praktycznych granulek, które można wykorzystywać również w hodowli zwierząt, jako wypełnienie pod ściółkę.
Co zawiera popiół z pelletu?
Popiół z pelletu zawiera ogrom bardzo cennych mikro i makroelementów, przez co stanowi doskonałej jakości nawóz lub dodatek do kompostu. Znajdziemy w nim między innymi potas, fosfor oraz wapń, które świetnie wpływają na proces wzrostu roślin. Ponieważ ma wysokie pH, można wykorzystywać go również do odkwaszania gleby. W tym zastosowaniu sprawdza się dużo lepiej, niż popularnie używane do tego nawozy wapniowe. Może się okazać, że wykorzystanie pelletu jako nawozu na zakwaszonej glebie, pozwoli zwiększyć jej plony nawet o połowę. Dobrze jednak, żeby pelletużywany do takich zastosowań powstawał bez dodatkowego poddawania go obróbce chemicznej. Takie paliwo ma wówczas o wiele większą wartość opałową. Bezwzględnie nie wolno wykorzystywać do nawożenia popiołu z substancjami, których nie powinno się spalać tj. resztkami śmieci, drewna impregnowanego czy malowanego.
Jak stosować pellet jako nawóz?
Popiół powstały w wyniku spalania pelletu można rozsypać bezpośrednio na rabatki, trawnik lub ziemię wokół krzewów. Pozwoli to ją ubogacić, a roślinie czerpać jeszcze więcej substancji odżywczych z ziemi. Świetnie sprawdza się również do nawożenia warzyw rosnących w ziemi. Doskonałej jakości pellet można dostać w składzie opału Piórki z Gorzowa Wielkopolskiego, który specjalizuje się w sprzedaży paliw stałych do ogrzewania oraz innych zastosowań. Dodawanie pelletu do kompostu pozwala wzbogacić glebę o cenne mikroelementy. Takie wykorzystanie pelletu sprawi, że wyrzucanie popiołu już nigdy nie będzie konieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Andrzej Krzysiak Gospodarstwo szkółkarskie
21-077 Kijany 27A
-
Grzegorz Lichoń Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych
39-200 Kędzierz 143
-
Agrol sp.j.
57-300 Kłodzko, Objazdowa 1
-
Szkółka Bylin Tuszewo
14-260 Tuszewo 18