Zbiorniki do pompowni domowych. Kryteria wyboru

Większość gospodarstw w Polsce jest przyłączona do kanalizacji. Korzystanie z niej jest jednak czasem utrudnione, przez co odprowadzanie ścieków może być mniej wydajne. Dlatego też niektórzy decydują się na zamontowanie na swojej posesji przepompowni domowych. Czym się one charakteryzują, na jakiej zasadzie działają i jakie zbiorniki do nich wybrać? Przeczytaj tekst, aby się tego dowiedzieć.
Jakie zbiorniki do pompowni domowych?
Przepompownie domowe, zwane też kompaktowymi, buduje się w odległości kilku metrów od budynku. Jednym z głównych elementów potrzebnych do ich powstania są specjalne zbiorniki. Muszą one być odporne i wytrzymałe, a jednocześnie dobrze, jeśli cechuje je stosunkowo niewielka waga – wyjaśnia pracownik firmy INWAP. Zbiorniki są zakopywane, dlatego nie mogą ulegać uszkodzeniom pod wpływem naporu ziemi.
Wyróżnia się dwa rodzaje pojemników, które różnią się od siebie kształtem dna – może być ono walcowe lub stożkowe, z czego bardziej typowa jest pierwsza opcja. Drugi typ stosuje się głównie w celu zapobiegania zbieraniu się części stałych na dole zbiornika. Pojemniki różnią się od siebie również pokrywą, która musi być odpowiednio wytrzymała w zależności od tego, w jakim terenie będzie wykorzystywana. Kolejnym kryterium jest średnica zbiornika – inna będzie przeznaczona dla domu jednorodzinnego, a inna dla większych budynków użyteczności publicznej. Aby podjąć dobrą decyzję w kwestii wyboru konkretnego produktu, warto poprosić o radę specjalistę.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Podczas projektowania i budowy pompowni trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Są to między innymi warunki terenowe, ale również typ ścieków, do którego jest ona przeznaczona. Bardzo ważnym elementem systemu jest pompa, a poszczególne modele mogą różnić się od siebie takimi parametrami, jak pojemność komory, prędkość przepływu czy wydajność. Istotnym czynnikiem jest też wysokość podnoszenia, bo budowa pompowni domowej wynika często z braku możliwości zastosowania systemu grawitacyjnego. Czasem może być konieczne zamontowanie pompy z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak rozdrabniacz, który usprawnia przepływ ścieków. Może on też mieszać ścieki, dzięki czemu nie będą one zagniwały w kanałach. Sterowanie ułatwia z kolei zastosowanie szybkozłącza hydraulicznego, które umożliwia obsługę pompy poza zbiornikiem. Kryteriów wyboru nie jest dużo, ale skorzystanie z usług specjalistów pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko błędów, które mogą mieć przykre konsekwencje w przyszłości. Sprawna kanalizacja jest bowiem ważnym elementem komfortowego życia codziennego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pasjaflora Karol Gandera
62-020 Swarzędz, Staszica 35 lok. 10
-
Lukapol Łukasz Dąbrowski
05-822 Milanówek, Graniczna 24
-
Ogrody Niwa Ewa Burza
05-540 Zalesie Górne, Szeroka 23
-
Firma Prywatna 'kraz' Transport - Wykopy Tomasz Styn
81-107 Gdynia, płk. Dąbka 22a lok. 3